Přesazování rajčat ven a vychytávky pro hezčí úrodu

úvodní rajčata

 

Rajčata jsou mezi námi zahrádkáři jedna z nejoblíbenějších druhů zeleniny. A mám pro vás návod, jak je správně přesadit a pár vychytávek, jak si zajistit zdravé rostliny i hezkou úrodu.

 

V půlce května je ideální čas přesadit rajčata na záhon. Už nehrozí přízemní mrazíky, které by je zničily. Je ale potřeba přihlédnout na lokalitu, kde máte zahradu. Horské a podhorské oblasti většinou přesazují o týden až dva později. Případně se jistí skleníkem.

Na záhoně mám jako předplodinu geniální svazenku, kterou jsem vysela začátkem března. Perfektně drží vláhu, dodává do půdy dusík a zlepšuje její strukturu. Prorůstající kořínky půdu nakypřují a provzdušňují, takže vzniká ideální místo pro zeleninu.

Před sázením rajčat ji vytrhám a záhon dočistím. Svazenka není plevel, jde velmi snadno vytrhat a dál se nijak nerozrůstá (pokud ji nenecháte vysemenit). Mám pak kupu materiálu, který beze zbytku využiji.

Postup sázení rajčat:

1. Vyhrabu hlubokou jamku. Rajčata z každého chloupku na stonku vytvoří kořínky a tak zesílí. Můžete se zasadit opravdu hluboko, klidně až po vrcholové listy. Další variantou je sázení na ležato. Tady pozor, abyste si rostlinu nezlomili. Většinou se tato metoda hodí u rostlin, které jsou už hodně vytáhlé a o něco pružnější. Ani jedna z variant není špatně, záleží pouze na vašich preferencích. Zde jde o to, aby vznikla větší plocha pro tvorbu kořínků a je úplně jedno, zda rostlinu zasadíte vertikálně nebo horizontálně.

2. Svazenku v ruce nalámu na menší kousky (cca 5cm) a zhruba dvě hrsti dám na dno výsadbové jamky. Bude se postupně rozkládat a rajčatům poskytovat výživu. Stejně dobře bude fungovat kopřiva.

3. Do jamky přidám hnojivo Conavit a taky mykorhízu Tric od Symbiomu. Rajčata budou lépe přijímat živiny a taky víc odolávat chorobám. U mykorhizy ji zásadní, aby byla v kontaktu s kořínky. Jedině tak bude správně fungovat.

4. Vložím sazenici a zahrabu. Kolem rostliny půdu lehce zamáčknu.

5. Moje vychytávka - kolem rajčete lehce posypu epsomskou (hořkou) sůl. Pomůže rajčatům zmírnit šok z přesazení a obsažený hořčík zamezuje žloutnutí listů, posiluje a zlepšuje přijímání živin. Sežene ji tady.

6. Nakonec po záhonku posypu přírodní Ferramol na slimáky, protože okousané rajče až na stonek zažít nechci. Před lety jsem zasadila rajčata a do rána z nich zbyly jen stonky.

7. Zbytek svazenky použiju jako mulč. Opět ji nalámu na menší kousky a rozmístím po záhonu. Funkcí mulče je zadržování vláhy a potlačování plevele. V případě svazenky ještě půdu hnojíte shora. Sice se rozkládá pomaleji, ale hnojí postupně.

 

Pro ještě lepší představu se podívejte se na krátké video :)