Mšice: jak se jich zbavit rychle a přírodní cestou

1_1

 

Věděli jste, že mšice mají matky rodu, které rodí od jara až do podzimu? Ty dokáží porodit samobřezostí 13-16 generací, to znamená že v průběhu nepotřebují oplodnění. Jejich vývoj je navíc velmi rychlý. Šíření po celé zahradě významně pomáhají také mravenci, kteří je opečovávají. Mšice ze zadečků vylučují sladkou medovici - pro mravence výživnou a chutnou. Oplátkou je transportují po zahradě na místa, kde je pro mšice ta nejlepší potrava. Také je brání před beruškami, které jsou přirozeným predátorem mšic a dokážou jich zlikvidovat velké množství.

 

V České republice je několik druhů mšic a některé jsou pojmenované podle rostlin, na kterých se převážně vyskytují. Jedno mají všechny společné - snižují úrodu, znehodnocují plody a rostliny oslabují. Napadají zeleninu, bylinky, ovocné stromy a keře nebo okrasné rostliny. Některé druhy žijí na kořenech rostlin, proto je můžete objevit na mrkvi.

2_1

Mšice poznáte snadno. Třeba výrůstky na listech rybízu. Na spodní straně jistě objevíte viníka.

 

Než se pustíte do aplikování postřiků, rostlinu prohlédněte, zda na ní nejsou berušky. Pokud ano, postřik neaplikujte - mohli byste je ohrozit, v nejhorším případě usmrtit. Navíc jsou připraveny odvést práci za vás a mšice sežrat. Připravili byste je tak o potravu a ideální podmínky pro množení ve vaší zahradě. Mšice totiž požírají i jejich dravé larvičky a v jejich likvidaci jsou velmi produktivní.

3_1

Beruška je přirozený predátor mšic. V zahradě si je hýčkejte.

 

To samé platí při nízkém výskytu mšic. Jejich predátoři potřebují čas, aby si našli potravu, případně se rozmnožili. V zahradách bychom pro udržení rovnováhy měli nechat 5-10 % úrody přírodě.

Dalším přirozeným nepřítelem mšic jsou larvy zlatooček, larvy pestřenek, ploštice, pavouci, sekáči nebo škvoři.

 

4_2

Malí dráčci jsou dravé larvičky berušek. Zlikvidují mnoho mšic.

 

Sepsala jsem několik přírodních tipů proti mšicím, které mám osobně vyzkoušené nebo s nimi mají výborně zkušenosti moji sledující na Instagramu. Mšice nesnáší česnek, cibuli, kopřivu, pampelišku nebo rebarboru. Pojďte se podívat, jak si udělat jednoduché postřiky.

Jak na mšice podle babských rad

Ruční odstranění

Jednoduše mšice z rostliny stáhněte rukou, pokud jsou na stonku, kde vám to půjde snadno. Rychlé a účinné.

Kopřiva

Výluh z kopřivy - plastovou nádobu naplňte ze 3/4 nastříhanou kopřivou a dolijte vodou. Nechte stát na slunci 12 hodin, pak zceďte a použijte neředěné postřikem. Nebo můžete nechat stát 24 hodin a zředit v poměru 1:20 (1 díl výluhu a 20 dílů vody).

Kopřivová jícha – plastovou nádobu naplňte ze 3/4 nastříhanou kopřivou a dolijte vodou. Dejte do stínu a každý den promíchejte, aby se do jíchy dostával vzduch. Urychlí to tak kvašení. Jakmile přestane jícha tvořit bublinky (a pořádně smrdět) hotová. Přeceďte, zřeďte 1:50 a aplikujte na rostliny. 

Tip: na práci s jíchou si vezměte rukavice. Potřísněná kůže ještě nějakou dobu dost zapáchá :) 

Pampeliška

Nálev z pampelišky – 200 g listů zalijte 10 litry horké vody a nechte vychladnout. Aplikujte neředěné.

Rebarbora

Čaj z rebarbory - 500 g listů (možno i se stvoly) zalijte 3 litry horké vody. Nechte vychladnout a použijte neředěné.

Česnek a cibule

Čaj z česneku a cibule - jednu střední cibuli a celou palici česneku nakrájejte na menší kousky a i  se slupkou zalijte 2 litry horké vody. Nechte vychladnout a použijte neředěné.

Mléko

Plnotučné mléko zřeďte 1:1 s vodou a aplikujte.

Chilli

  • svazek čerstvé máty
  • 1 lžička chilli (používám chilli kousky od Vitany)
  • 1 palice česneku
  • 1,5 l vody
  • kapka eko jaru nebo mýdla

Do hrnce vložte nakrájenou mátu a lžičku chilli. Přiveďte k varu. Odstavte a přidejte nakrájený česnek i se slupkou. Nechat louhovat 24 hodin. Nakonec můžete přidat kapku jaru nebo mýdla - naruší se povrchové napětí vody a bude lépe držet na listu.

Aplikujte neředěné. Přebytečnou směs můžete uskladnit v lednici, kde vydrží několik měsíců (nechávám v ní i trochu zbytků surovin).

Na videonávod se podívejte na mém Instagramu.

Netoxické komerční prostředky

Pokud se vám nechtějí připravovat domácí postřiky, alternativou je netoxický Neudosan. Kromě mšic výborně funguje na molice. Stačí mi 2-3 aplikace a je po problému. A jistě mi dáte za pravdu, že molic se zbavuje těžko.

Jak na správnou aplikaci postřiků

Všechny uvedené postřiky aplikujte ráno nebo večer, kdy nesvítí přímé slunce. Mohli byste tak rostliny popálit. V tyto časy také nelétá užitečný hmyz a nehrozí riziko, že byste je ohrozili. Aplikujte denně a to i ze spodní strany listů až do vymizení mšic. 

Berte na vědomí, že každá zahrada je jiná a co výborně funguje vám, nemusím fungovat někomu jinému. Zahrada je o citlivém experimentování a naštěstí máme spoustu možností, co zkoušet.